19.1 C
Kłodzko
wtorek, 30 maja 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Budynkowi Muzeum Ziemi Kłodzkiej przywrócą oryginalny kolor elewacji. To będzie całkowita zmiana wizerunku!

Nie caglano-beżowy, a szary będzie nowy kolor elewacji Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Podczas prowadzonych prac konserwatorskich odkryto, że taki właśnie był pierwotny kolor elewacji byłego konwiktu jezuickiego, w którym dzisiaj mieści się muzeum. Zapadła więc decyzja, że nastąpi powrót do oryginalnych barw.

Od marca tego roku trwa duży remont w Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Jak przyznaje dyrektor placówki – Krzysztof Miszkiewicz to największa akcja remontowa, jaką ten budynek przeżywa odkąd został udostępniony na cele muzealne w latach 60 i 70-tych ubiegłego wieku. Modernizacja zabytkowego budynku Muzeum Ziemi Kłodzkiej obejmuje remont elewacji, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz instalacji elektrycznych i grzewczych, a także remont holu wejściowego, klatki schodowej oraz pomieszczeń wystawienniczych i reprezentacyjnych na pierwszym piętrze budynku: Sali Koncertowej, Sali Złotej, holu na pierwszym piętrze oraz sali wystawienniczej.

Największym zaskoczeniem będzie nowy kolor elewacji budynku. Ceglano-beżową kolorystykę, którą znamy od czasów powojennych, zastąpi kolor szary, który – jak się okazuje – był pierwotną barwą budynku byłego konwiktu jezuitów. – Po odkrywkach na elewacji znaleziono pierwszą farbę – ciemny szary kolor. Konserwator po badaniu potwierdził, że rzeczywiście pierwotną warstwą malarską elewacji, pochodzącą z XVII-wieku, był kolor szary, z kolei dekoracje na budynku były jasne – mówi kustosz kłodzkiego muzeum, Joanna Jakubowicz. I ten właśnie pierwotny kolor zostanie przywrócony budynkowi, co wraz z nową, czerwoną stolarką okienną zmieni całkowicie wizerunek reprezentacyjnego gmachu znajdującego się w kłodzkiej starówce. Jak będzie wyglądać całość, można już zobaczyć na jednej ze ścian muzeum od strony dziedzińca.

W projekt, o łącznej wartości 1 mln euro, wpisanych jest także wiele działań, które nie tylko odnowią budynek, ale pozwolą także uratować szereg eksponatów znajdujących się w kłodzkim muzeum. – Udało nam się odnowić osiem rzeźb z dziedzińca muzealnego, czyli pylon, gazony, kwiaton z dawnego Pałacu Hassitz, XVIII-wiecznego anioła z dziedzińca muzealnego pochodzącego z dawnego muru okalającego kościół Jezuitów. Bardzo się cieszymy, że odnowiono veraicon z 1524 r., który będzie już stałym elementem ekspozycji „Z dziejów Kłodzka”. W renowacji są także meble z Salonu Złotego pochodzące z dworów i pałaców ziemi kłodzkiej oraz drewniane barokowe sekretery z dawnej sali konferencyjnej – mówi J. Jakubowicz. Powiększona i pokazana w nowej aranżacji ma zostać także wystawa szkła z ziemi kłodzkiej, bo to od niej zaczął się duży projekt, który właśnie jest realizowany w kłodzkim muzeum, we współpracy z muzeami w Bolesławcu i czeskim Jaromierzu pn. „Via Fabrilis”.

Ze względu na prace budowlane, w muzeum nie można jeszcze zwiedzać wystaw. – Dużo działań jest realizowanych w holu i na klatce schodowej, więc to uniemożliwia wpuszczenie zwiedzających. W tym momencie kończona jest wymiana instalacji centralnego ogrzewania, co wymagało wyłączenia nie tylko jednego piętra, ale wszystkich trzech – mówi dyrektor muzeum, K. Miszkiewicz. – Zakończenie prac budowlanych przewidziane jest w przyszłym roku i myślę, że po małym doposażeniu i przebudowie, będziemy mogli już udostępniać wystawy stałe.

Cały projekt, realizowany przez trzy muzea, ma zakończyć się w 2022 r.

Joanna Żabska

WAŻNE TEMATY

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona przez prezydenta Srebrnym Krzyżem Zasługi

Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma odznaczona została przez prezydenta Andrzeja Dudę Srebrnym Krzyżem Zasługi. Burmistrz, wraz z innymi samorządowcami, medal odebrała...

Strefa Aktywności powstanie w Dusznikach-Zdroju. Gmina podpisała umowę z wykonawcą

W Urzędzie Miejskim w Dusznikach-Zdroju została podpisana umowa na budowę Strefy Aktywności na terenie miasta. Koszt inwestycji wyniesie ponad 7 mln złotych.

Kłodzko: miasto ostrzega przed osuwiskiem brzegu rzeki a Wody Polskie szukają pieniędzy

Coraz bardziej osuwa się brzeg Nysy Kłodzkiej pomiędzy Kłodzkiem a Krosnowicami, na popularnej ścieżce spacerowej, tuż za ścieżką rowerową (tzw. ścieżka za...

Samorząd powiatu kłodzkiego dofinansuje in vitro

Powiat kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą in vitro. Dofinansowanie przewidziane jest dla mieszkańców powiatu, a program ruszy 1 sierpnia 2023 r.

Oldboje powalczą w Polanicy-Zdroju na Mistrzostwach Polski w Piłkę Nożną

W najbliższy weekend, od 2 do 4 czerwca br. w Polanicy-Zdroju odbędą się XI Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej 50+. W...

Powiat kłodzki promował się we wrocławskim Decathlonie

Promocyjne stoisko w sklepie Decathlon na Bielanach Wrocławskich wystawił powiat kłodzki. Prezentowana na nim była oferta turystyczna ziemi kłodzkiej.

Dycha z Mamą. Nietypowa impreza biegowa na Górze Iglicznej

Nietypowa impreza biegowa odbyła się w niedzielę, 28 maja br. na Górze Iglicznej i w jej okolicach. Wokół Sanktuarium Maria Śnieżna biegały między...

Duszniki-Zdrój. Nietrzeźwy nastolatek jeździł samochodem rodziców

Podczas minionego weekendu policjanci zatrzymali w Dusznikach-Zdroju 16-latka, który prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Chłopiec odpowie za swoje zachowanie przed sądem rodzinnym.

Zdrowy styl życia królował na Festiwalu „Na Zdrowie!” w Polanicy-Zdroju

Zdrowa rywalizacja, zdrowe porady, zdrowa żywność i zdrowy styl życia królowały w sobotę, 27 maja br. w Polanicy-Zdroju podczas drugiej edycji Festiwalu „Na Zdrowie!”.

Pędził autem 116 km/h w obszarze zabudowanym. Stracił prawo jazdy

W niedzielę, 28 maja br. podczas nadzorowania ruchu na drogach powiatu kłodzkiego nieoznakowanym radiowozem z videorejestratorem podczas realizacji zadań na drodze krajowej...

The Partisan. W Siennej ekipa filmowa opowiedziała o realizacji filmu o Krystynie Skarbek

W sobotę, 27 maja br., w Siennej na Czarnej Górze została zorganizowana konferencja prasowa związana z realizacją filmu „The Partisan” o...

5 tytułów Mistrzów Dolnego Śląska i 10 medali dla zawodników HS Team Kłodzko!

Kolejne wspaniałe występy młodych pływaków z HS Team Kłodzko. Na Letnich Mistrzostwach Dolnego Śląska łącznie wywalczyli 10 medali, w tym...

Tomasz Duszyński oprowadził po Kłodzku śladem swoich powieści z cyklu „Glatz”

Dni Kłodzka to nie tylko koncerty na stadionie, ale także wydarzenia towarzyszące. Wśród nich w tym roku był spacer po Kłodzku...

11 KOMENTARZE

  1. UDERZ W STÓŁ, a NOŻYCE SIĘ OTWORZĄ . Tak zwany „zorientowany” – przez siebie nazwany, BRZYTWY SIĘ JUŻ CHWYTA … he..he..

  2. Pisz sobie dalej. Najlepiej na BERDYCZÓW. Myślisz że nie poznali się jeszcze na tych głupotach? Nie masz się do czego przyczepić to wyzywasz? Nie masz argumentów więc stosujesz personalne wytyki? Myślisz że pisanie z wielkich liter uwiarygodni Twoje banialuki?

  3. NIE zrobiono ELEKTROOSMOZY przed remontem elewacji ( nie widać śladów działań w tym kierunku ) , ani nie odwodniono ulic wokół MUZEUM, więc LISZAJE i ODPADAJĄCE TYNKI pojawią się znowu za kilka lat. SYZYFOWA PRACA !!!

  4. Trzeba mieć tupet i brak samokrytyki. NIEZORIENTOWANY uważa że podpisze się „zorientowany” i za takiego będzie uchodził tylko dlatego, że pała niechęcią do wszystkiego o czym napisze „ano”. W ten sposób jeszcze bardziej się OŚMIESZASZ. Pajacem i błaznem możesz sobie być.

  5. Trojan myśli że wystarczy zmienić podpis na Ano i zapomnimy jak od szeregu lat kompromituje się wypowiedziami nietrafionymi, przekłamanymi, często po prostu pomówieniami, półprawdami czy totalnymi bzdurami. Brak odwagi cywilnej w połączeniu z całkowicie mylnym przekonaniem o swojej racji daje żałosny efekt.

  6. NIEZORIENTOWANY uważa , że wystarczy się podpisać „zorientowany” i w ten sposób za takiego będzie uważany. Wiele razy wtopił i teraz też wtopił…

  7. Trojan, weź się chłopie w garść i zapytaj u źródła. A najlepiej zamilknij na dobre bo twoje jątrzenie nikomu pożytku nie przynosi.
    Jak przez osiem lat wychwalałeś pod niebiosa wszelkie głupoty i złe pomysły Bogusława, jakoś nie pytałeś po co jak i dlaczego?

  8. NIESTETY BEZ USUNIĘCIA PRZYCZYNY NASIĄKANIA MURÓW WODĄ z ŻLE ODWODNIONYCH ULIC WOKÓŁ Muzeum , po NIEDŁUGIM CZASIE ZNOWU POJAWIĄ SIĘ „LISZAJE” i ODPADAJĄCE TYNKI. Czy ten problem został rozwiązany ?????

Comments are closed.