Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie Powiatu Kłodzkiego na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nakazującego wstrzymanie wykonania uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego z dnia 24 kwietnia 2019 r. dotyczące likwidacji Domu Pomocy Społecznej w Szczytnej.
Z wnioskiem o wstrzymanie wykonanie uchwały Rady Powiatu Kłodzkiego z dnia 24 kwietnia 2019 r. wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sierpniu br. Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność’80 Pracowników Ziemi Kłodzkiej. Decyzją z września br. WSA przychylił się do argumentów związków zawodowych i zastosował używaną w wyjątkowych sytuacjach formę tymczasowej ochrony pensjonariuszy i pracowników DPS w Szczytnej, czyli wstrzymał wykonanie tej uchwały do czasu rozstrzygnięcia przez sąd o zgodności podjętej przez radę powiatu uchwały o likwidacji DPS w Szczytnej z prawem.
Podjętą w kwietniu br. przez radnych powiatowych uchwałę o likwidacji DPS do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zaskarżyły związki zawodowe (pisaliśmy o tym tutaj: Sąd nakazał wstrzymanie likwidacji DPS w Szczytnej. Co dalej?). Powiat Kłodzki na decyzję WSA złożył zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który podtrzymał postanowienie sądu niższej instancji przychylając się do argumentów związkowców, zgadzając się, że dalsze wykonywanie kwestionowanej uchwały, do czasu rozpatrzenia przez sąd skargi związków zawodowych, pociąga za sobą niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków i wyrządzenia znacznej szkody, zwłaszcza, że dotyczy ona osób niepełnosprawnych, nieporadnych i niesamodzielnych, którym konstytucja gwarantuje szczególną opiekę.
To znaczy, że powiat kłodzki nie może dalej prowadzić procesu likwidacji DPS-u w Szczytnej, w tym przenosić pensjonariuszy czy rozwiązywać umowy o pracę z pracownikami do czasu wydania przez sąd decyzji, czy uchwała o likwidacji podjęta została w zgodzie z prawem. A to mocno komplikuje sprawy, bo jak wskazywał Powiat Kłodzki w zażaleniu, proces likwidacji DPS w Szczytnej jest już mocno zaawansowany – do innych domów (przed wydaniem decyzji o wstrzymaniu wykonania uchwały) relokowano do innych tego typu domów już 23 mieszkańców i w związku z tym proporcjonalnie zmniejszyła się także dotacja (dane z odpowiedzi starosty kłodzkiego na interpelację radnej Krystyny Śliwińskiej z dnia 29 listopada br.).
Związki zawodowe, tak jak zapowiadały podczas wspomnianej kwietniowej sesji Rady Powiatu Kłodzkiego, podjęły walkę o zatrzymanie likwidacji DPS-u w Szczytnej, w którym wówczas mieszkało 110 niepełnosprawnych intelektualnie pensjonariuszy i zatrudnionych było 70 pracowników (więcej: DPS w Szczytnej zlikwidowany po raz drugi. To nie koniec?).
Do sprawy będziemy wracać.

Joanna Żabska
Fot. wikimedia.org