Bieg Tropem Wilczym. Gdzie pobiegniesz w powiecie kłodzkim?

0

1 marca br. w całej Polsce już po raz ósmy zorganizowany zostanie Bieg Tropem Wilczym pamięci Żołnierzy Wyklętych. W naszym powiecie wystartuje on w sześciu miejscowościach, a organizatorami są gminy lub grupy nieformalne.

W tym roku Bieg Tropem Wilczym zorganizowany zostanie przez gminy lub ośrodki kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Woliborzu (gm. Nowa Ruda), Dusznikach-Zdroju oraz w Szczytnej. Z kolei grupy nieformalne podjęły się jego organizacji w Kłodzku oraz Kudowie-Zdroju. Jest to bieg ogólnopolski, który ma upamiętnić i uhonorować żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963. Organizatorzy szacują, że do projektu włączy się 370 miast i weźmie w nim udział 75 tys. uczestników.

Wszędzie odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry – ta liczba to odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo uczestnicy będą mogli liczyć na inne wydarzenia i atrakcje, jak np. poczęstunek.

Pierwszy bieg został zorganizowany w 2013 roku w Warszawie, a od 2015 roku ma on charakter ogólnopolski i wpisał się już w kalendarz imprez biegowych. Marcowa data nie jest przypadkowa, bo w 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W zeszłym roku udział w biegu wzięło ok. 75 tys. uczestników z 365 miast, w tym z zagranicy.

Dane kontaktowe do organizatorów można znaleźć na stronie poświęconej biegowi: www.tropemwilczym.org.

(red.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis