Polanica Zdrój, Duszniki Zdrój i Kudowa Zdrój włączyły się w obsługę rządowego programu „Czyste Powiatrze”, dzięki któremu mieszkańcy będą mogli pozyskać pieniądze na wymianę pieców i ocieplenie domów.
Pierwsze 16 gmin z Dolnego Śląska podpisało w środę 10 lipca porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wśród nich są trzy nasze uzdrowiska. W ten sposób gminy włączyły się w obsługę rządowego programu „Czyste Powietrze”. Oznacza to, że to urzędnicy w gminach będą udzielać informacji i pomagać mieszkańcom w wypełnianiu wniosków. Do tej pory punkty obsługi klienta programu „Czyste Powietrze”, prowadzone przez WFOŚiGW działały tylko w czterech miastach: we Wrocławiu, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy. Dzięki przystąpieniu samorządów do obsługi programu, liczba punktów, gdzie będzie można uzyskać informacje i złożyć wniosek zwiększy się – bo to właśnie gminy będą przyjmowały wnioski, dokonają również ich oceny i weryfikacji.
Urzędnicy z funduszu ochrony środowiska liczą na to, że liczba takich punktów będzie rosła, wraz z przystępowaniem kolejnych samorządów do obsługi programu. – Podpisanie porozumień przez samorządy oznacza ułatwienie i zwiększenie dostępu do miejsc, w których mieszańcy będą mogli uzyskać pełną obsługę składanych wniosków – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.
Zaproszenie do współpracy przy realizacji programu wysłał samorządów minister środowiska. Okazało się bowiem, że sam Fundusz Ochrony Środowiska nie jest w stanie poradzić sobie sprawnie z tak dużą ilością wniosków. Do wrocławskiego oddziały funduszu do tej pory wpłynęło 3,2 tys. wniosków. WFOŚiGW we Wrocławiu rozpatrzył 1,9 tys. wniosków, a podpisał jak na razie 721 umów. Przyznane dofinansowanie to kwota blisko 24 miliony złotych, a pożyczek – pół miliona złotych.
„Czyste Powietrze” to program, dzięki któremu właściciele domów jednorodzinnych, mogą wymienić przestarzałe piece m.in. na kotły gazowe czy pompy ciepła, a także pozyskać pieniądze na ocieplenie swoich domów oraz wymianę okien i drzwi. Jak przekonują urzędnicy, to przyczyni się do poprawy czystości powietrza ale i przyniesie oszczędności dla kieszeni zwykłego Kowalskiego.

jż
[Fot.: pixabay.com]