10.7 C
Kłodzko
niedziela, 26 marca 2023
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bardziej zielona starówka. Kłodzko zrealizuje duży projekt [WIZUALIZACJE]

Więcej zieleni w starówce, deszczowy ogród obok Szkoły Podstawowej nr 1, zielona ściana na pomniku przy ul. Daszyńskiego, kieszonkowy ogród przy parkingu na ul. Łukasińskiego, wodny plac zabaw na stadionie czy rewitalizacja parku przy ul. św. Wojciecha – to tylko część proekologicznych zmian, jakie chcą wprowadzić urzędnicy do miasta. Ogłoszony został właśnie przetarg pn. „Zielono-Niebieska Infrastruktura w Kłodzku – Kłodzki NBS”.

Celem inwestycji jest przygotowanie miasta Kłodzka i mieszkańców do zmieniających się warunków klimatycznych poprzez łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków. Dlatego też w wybranych lokalizacjach na terenie miasta planuje się szereg inwestycyji w zakresie zielonej i niebieskiej infrastruktury, co oznacza m.in. więcej nasadzeń w zabetonowanych częściach miasta oraz zatrzymywanie wody deszczowej.

Pierwsze kroki miasto ma już za sobą, gdyż w tym roku powstały już trzy zielone ściany,: przy ul. Wojska Polskiego, na Placu Miast Partnerskich i przy Szkole Podstawowej nr 1. Teraz urzędnicy idą znacznie dalej, bo zmianami ma zostać objętych znacznie więcej części miasta – zwłaszcza w zabetonowanej starówce.

Projekt, na który ogłoszono właśnie przetarg i który finansowany jest z funduszy norweskich obejmuje m.in.:

  1. Zagospodarowanie terenu w rynku w obrębie ratusza poprzez montaż dodatkowych donic, nowe nasadzenia drzew i krzewów, montaż nowych ławek z donicami:

2. Zagospodarowanie deptaka w Starym Mieście (ul. Armii Krajowej) – m.in. rozbiórka nawierzchni kostki betonowej, budowa otwartego systemu kanalizacji deszczowej, nasadzenia bylin i krzewów, przełożenie kostki granitowej:

3. Zagospodarowanie terenu w strefie wyjścia z Trasy Podziemnej przy ul. Zawiszy Czarnego: remont schodów, wykonanie ogrodu deszczowego i nowych nasadzeń, nowe ławki z oparciem i bez, rozbiórka nawierzchni i ułożenie nowej z płyt granitowych i kostki granitowej, montaż stojaka na rowery, nowe nasadzenia:

4. Zagospodarowanie terenu parkingu w ciągu ulicy Zawiszy Czarnego, który ma się zazielenić:

5. Odbudowa ulicy Nad Kanałem – o czym już pisaliśmy tutaj: Jedna z najgorszych ulic w Kłodzku zostanie wyremontowana? Miasto ogłosiła przetarg na ul. Nad Kanałem:

6. Park Kieszeniowy przy parkingu na ul. Łukasińskiego , gdzie pojawią się nowe nasadzenia krzewów i donice

5. Zagospodarowanie terenu Ośrodka Sportu i Rekreacji, gdzie powstanie Wodny Plac Zabaw

6. Zagospodarowanie podwórka wewnętrznego przy Szkole Podstawowej Nr 1 – mają tu powstać m.in. bezpieczny plac zabaw, nowe ławki i siedziska oraz ogródki warzywne.

7. Zielona ściana na dawnym pomniku PZU przy ul. Daszyńskiego

8. Modernizacja istniejącego parku przy ul. Św. Wojciecha: m.in. wykonanie nowego boiska nawierzchni poliuretanowej, strefy rekreacyjno-piknikowej (montaż nowych ławek, stołu i leżaków), strefy Street Workoutu, urządzenie Alei i Łąki Pamięci.

Projekt Kłodzki NBS to także stworzenie nowych, zielonych przestrzeni tj, kieszonkowy park przy ul. Lutyckiej, czy nowe nasadzenia przy ul. Słowackiego:

Przewidziany termin realizacji tych wszystkich prac to 30 czerwiec 2023 r. – jeśli oczywiście znajdą się chętni wykonawcy i jeśli oczywiście cena będzie w granicach jaki zakłada budżet projektu.

Joanna Żabska
Fot. Wizualizacje w ramach projektu „Kłodzki NBS”.

WAŻNE TEMATY

Kłodzko: prawie 3 tys. lamp do wymiany. Będzie nowe oświetlenie ledowe

We wtorek, 21 marca br. burmistrz Kłodzka Michał Piszko podpisał umowę na gruntowną modernizację miejskiej sieci oświetleniowej. Wymiana lamp na ledowe...

Gmina Nowa Ruda odnowi romantyczne ruiny na Grodziszczu w Bożkowie

Gmina Nowa Ruda rozpoczęła pierwszy etap prac zmierzających do odczarowania miejsc zabytkowych znajdujących się w Bożkowie. Pierwszym krokiem jest podpisanie umowy...

Kłodzko: od soboty zaczynają się duże utrudnienia na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Malczewskiego...

Od soboty, 25 marca br. w związku z budową ronda na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z Malczewskiego i Kościuszki zmieni się organizacja ruchu...

Kobiece oblicze wsi. W Żelaźnie odbyła się szósta edycja Forum Kobiet

W sobotę, 25 marca br. w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Żelaźnie odbyła się szósta edycja Forum Kobiet. Wydarzenie, organizowane przez Dolnośląską Izbę...

W Radkowie wmurowano kamień węgielny pod nową halę sportową

W piątek, 24 marca br. w Radkowie uroczyście wmurowano kamień węgielny pd nową halę sportową. Powstaje przy zespole szkolno-przedszkolnym przy ul....

Stronie Śląskie: to było zabójstwo. Zarzuty dla 60-letniego znajomego kobiety

Sekcja zwłok 53-letniej kobiety, której ciało znaleziono na korytarzu budynku wielorodzinnego w Stroniu Śląskim 22 marca br. wykazała, że zmarła w wyniku...

O produkcji biogazu rozmawiano na konferencji w Kłodzku

W środę, 22 marca br. w Centrum Aktywności Lokalnej w Kłodzku odbyła się konferencja pn. „Produkcja biogazu z odpadów rolniczych i organicznych”, na której...

Pijany nieprzytomny leżał na schodach. Strażnicy miejscy z Kłodzka prawdopodobnie uratowali mu życie

Niezwykłą czujnością wykazali się strażnicy miejscy z Kłodzka. W czwartek 23 marca br. podczas patrolu zauważyli dwóch mężczyzn spożywających alkohol, z czego...

Do OSP w Starym Gierałtowie trafiła nowa kamera termowizyjna

W ramach realizacji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Kłodzkiego na rok 2023 do Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Gierałtowie trafiła nowa kamera termowizyjna.

Szalejów Górny: planowana rozbudowa kompostowni wzbudza sprzeciw mieszkańców

W poniedziałek, 20 marca br., w Szalejowie Górnym, odbyły się konsultacje społeczne w sprawie planowanej rozbudowy kompostowni do biologicznego przetwarzania odpadów ulegających biodegradacji, która należy...

Burmistrz Lądka-Zdroju zaniepokojony zamknięciem najstarszego obiektu sanatoryjnego w Polsce

Najstarszy Zakład Przyrodoleczniczy w Polsce - Stary Jerzy - należący do spółki Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. od trzech miesięcy pozostaje zamknięty. Chociaż...

Ćwiczenia z zarządzania kryzysowego przeprowadzono w Bystrzycy Kłodzkiej

W poniedziałek, 13 marca br. na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka przeprowadzone zostały ćwiczenia zarządzania kryzysowego we współpracy ze służbami z wykorzystaniem...

Pochodzący z Kłodzka polski ochotnik Paweł Sadzikowski zginął na Ukrainie

Nie żyje jeden z polskich ochotników walczących na Ukrainie. To Paweł Sadzikowski, urodzony w 1974 roku mieszkaniec Kłodzka, odznaczony przez naczelnego dowódcę...

17 KOMENTARZE

  1. Naprzeciwko WYJŚCIA z Podziemnej Trasy Turystycznej przy ul. Zawiszy Czarnego powinien zostać odtworzony ZEGAR a nie jak teraz jest : zabity dechami i ZARASTA „ZIELENIĄ”

  2. Okazuje się że ŚMIETNIK spod Podziemnej Trasy Turystycznej da się przenieść w inne , ustronne miejsce. Ci co mówili że NIE DA SIĘ i drwili znowu się ośmieszyli.

  3. Kłodzko to warszawka w pigułce ,najpierw likwiduje się tereny zielone,betonuje a później za miliony złotych stawia się betonowe kwietniki że niby się zazielenia .Kłodzko jest jak titanic a burmistrz siedzi pod tym titanickiem i wybija dziurę w dnie by upadło jeszcze niżej.

  4. Od wizualizacji do realizacji DALEKA DROGA! Mnie martwi stan ławek w Kłodzku – wiele nie przetrwa zimy bez odpowiedniej konserwacji – ciekawe, czy znajdą się pieniądze na nowe jak na farbę teraz szkoda? Wiele koszy jest uszkodzonych – też trzeba będzie wymieniać na nowe… Czy ktoś o to dba???

  5. Na zdjęciu – przy ul. Nad Kanałem pokazano na wizualizacji stolik kawiarniany , a mamy tam sklepem z BYLE CZYM z witrynami zatkanymi szpetnymi DYKTAMI – SKLEJKAMI jak w Bangladeszu w państwie trzeciego Świata.

    • Przecież szlaku nie zlikwidowano! To że jego właściciel nie dba o jego ciągłość – to inna sprawa!

      • Ponawiam pytanie – kto wyznaczał i znakował szlak – na pewno nie burmistrz, tylko jakiś petetek. Oni powinni w uzgodnieniu z właścicielem infrastruktury dbać o jego drożność!

  6. Przy wyjściu z podziemnej trasy turystycznej może również powstać lokal gastronomiczny. Wskazanym miejscem na ten cel to widoczne po lewej stronie fotografii pomieszczenia – od strony szkoły – pod dawnym zegarem.

    • bajże baju, będziesz w raju – chcesz to zrób sam, a nie że palcem pokazujesz a sam nim nie kiwniesz

      • Już był taki co mówił że śmietnika nie da się przenieść w inne miejsce i musi śmietnik pozostać przy wyjściu z Podziemnej Trasy Turystycznej.

      • To mentor Barano, specjalista do spraw gondolowo – tunelowo – rondowych. Krzyżówka Smerfa Ważniaka ze Smerfem Marudą. Z przewagą tego ostatniego.

Comments are closed.