Andreas Ernst – wybitny kłodzki architekt

0

Przechadzając się po Kłodzku często nie mamy świadomości, ile z mijanych po drodze kamienic to dzieła wybitnego kłodzkiego architekta Andreasa Ernsta i jego firmy budowlanej. Użycie sformułowania ?dzieła? jest jak najbardziej zasadne, bo wiele z tych budynków zachwyca formą, bogactwem detali architektonicznych i kunsztem wykonania. Podobnie jest z budynkami, które wyszły spod ręki Ernsta, a zlokalizowane są w Polanicy-Zdroju.

Bogaty dorobek kłodzkiego architekta zaprezentowany zostanie podczas zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku wystawy poświęconej Ernstowi. Okazją do jej stworzenia jest zbliżająca się 90. rocznica śmierci architekta, który pracował w Kłodzku na przełomie XIX i XX wieku. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja br. o godz. 19.30 podczas kłodzkiej Nocy Muzeów 2019. Kuratorem wystawy jest Joanna Jakubowicz, a przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy z Muzeum Śląskim w Görlitz.

Ekspozycja prezentuje projekty artysty oraz przedwojenne i współczesne fotografie z jego realizacjami. Dzięki temu uświadomić sobie można, jak duży wpływ na architekturę Kłodzka miał Andreas Ernst. Na wystawie zobaczyć można również elementy wystroju wnętrz kłodzkich domów z przełomu XIX i XX wieku. Ukazane są również style architektoniczne, w których poruszał się kłodzki architekt: historyzm, secesja i modernizm.

tz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz
Podaj swój podpis